Je libo Brufen?

Chci odebírat novinky:


Chyba!
Opravte prosím označená pole.
Odesílám.. E-mail byl úspěšně registrován. E-amil se nepodařilo registrovat.

Brufen, či Ibalgin - růžový zázrak ?

ibalginIbalgn, či brufen je dnes téměř standardní výbavou každé dámské kabelky.  Zvláště v Česku je nadměrně oblíben, užívá se s takovou samozřejmostí, jako by už nešlo o farmaceutický lék, ale o běžnou součást stravy.
Růžová se stala synonymem pro "vypnutí bolesti" prakticky čehokoli. I já jsem měla období ve svém životě, kdy bych si nedovolila vyjít z domu bez alespoň pár kousků Ibalginu, později Ibuprofenu v kabelce. Bylo to v mém období migrén.

To jsem ještě nevěděla, že Brufen není zdaleka tak nevinný, jak by se mohlo na první pohled zdát. 

Dnes je naprosto běžné, že se někdo v práci shání po růžovém zachránci a lidé ochotně prohledávají své tašky a natahují ruce s různými rychlými řešeními.
Pamatuji si, jak kolegyně chodila se ztrápeným výrazem od kanceláře ke kanceláři a po každé nějakou tu pilulku nakonec získala. Bolela ji hlava a bylo potřeba bolest vypnout, aby mohla dál pracovat. Tento postup se stal standardem. Bolest hlavy - vypnout. Menstruace - vypnout. Záda - vypnout. A nikdo se jí nezeptal, PROČ je potřeba několikrát týdně přelstít silnou bolest, PROČ se jí vlastně tak často objevuje.

Tento dnes již standardní postup ale může být nebezečný.
Nebezpečí pravidelného užívání Ibalginu je minimálně dvojí:

 1. Bolest je informace těla, že něco v něm nefunguje správně, že něco v těle je v disharmonii. Bolest je způsob, jak moudré tělo může tuto informaci poslat do vědomí člověka. Protože bolest v akutní fázi nelze přehlédnout, zapomenout, zaspat, zajíst.. prostě tu je a nedá pokoj, dokud...
  1. ji nevyslyšíme a nevyřešíme její reálnou příčinu
  2. ji nevypneme růžovým práškem..

   První řešení může být zdlouhavé. Příčiny pravidelné bolesti hlavy většiou vznikají několik měsíců, či let a není tedy většinou možné odstranit je na počkání. A od toho je vlastně primárně Brufen: ztlumit bolest a získat tak čas na možnost najít řešení - odstranění příčiny. Bohužel dnes se většinou končí ve fázi "ztlumit bolest" a po té, co bolest odezní, již nemáme potřebu řešení hledat.

   Co se ale ve skutečnosti děje v těle, pokud zvolíme druhou variantu?
   Vypneme - li bolest práškem, ve skutečnosti jsme nevyřešili příčinu problému, ale dočasně důsledek. Vypli jsme sice projev bolesti, ale příčina se "na pozadí" rozvíjí dál.. Ba co víc, díky tomu, že necítíme bolest a nevěnujeme se příčině, jí dáváme prostor, aby se nepozorována rozvíjela a prohlubovala, ať už je to cokoli. Děláme - li to dost pravidelně, můžeme tím vlastní vinou dovolit vzniknout i velmi vážným onemocněním. Například velmi častou příčinou bolesti hlavy je silné překyselení organismu (viz překyselení) a když je dlouhodobé, může být konečným důsledkem i rakovina. Pokud pravidelně varování těla před touto nemocí ignorujeme a navíc ho úspěšně vypínáme růžovou pilulkou, onemocnění má skvělé podmínky pro svůj rozkvět. Nevědomky si tak svou nemoc pěstujeme a hýčkáme.

 2. Ibalgin, Brufen způsobují poškození trávicího traktu, žaludek a střeva trpí.
  V příbalovém letáku Ibalgnu a jiných léků s ibuprofenovou účinnou látkou se dočtete, že lék může způsobovat drobné trhlinky v žaludku, tedy drobná krvácení do trávicího traktu. Pravda je taková, Ibalgin, či Brufen ničí žaludeční sliznici a zapříčiňuje žaludeční vředy, občas i ne malá krvácení do žaludku, ohrožuje střeva.

 3. Závislost. To je třetí forma nebezpečí ibalginu.
  Nejde o závislost na účnné, nebo jiné látce ve složení léku, nýbrž o závislost psychickou. Mnoho lidí si dnes bere čtyřstovku Ibalginu už ve chvíli, kdy je hlava začíná pobolívat. Pro jistotu.. protože by neusnuli, protože by nemohli pracovat, protože teď se to nehodí. Někteří jsou na tom dokonce tak, že i když je nic nebolí a zjistí, že zapomněli Ibalgin doma, dokáží si z toho stesu bolest hlavy vyvolat.

Brufen přitom obsahuje jedinou účinnou látku - ibuprofenum - a to jediné, co dělá, je, že blokuje jeden enzym a působí tak proti bolesti a zánětu. Přesto mohou mít někteří lidé panické příznaky závislosti na tomto léku.

Farmaceutické firmy jásají, používání volně prodejných léků je podle nich pro společnost užitečné. „Šetří veřejné prostředky, umožňují rychlejší návrat člověka do pracovního procesu a zvyšují zodpovědnost občana za vlastní zdraví," vypočítává mluvčí Zentivy. Ano, to je zájem dnešní doby. I nedoléčený člověk musí co nejdřív zpět do práce..

Jenže: Ibalgin by se neměl užívat déle než 7 dní v kuse, u dětí dokonce jen 3 dny.
Maximální doporučená denní dávka bez předpisu je 1200 mg, tedy maximálně tři „čtyřstovky"
Těch, kteří se doporučení nedrží a dlouhodobě polykají třeba šest růžových tabletek denně, je přesto dost. Nepříjemnou budoucnost tím chystají především svému zažívacímu ústrojí. Vysoké a hlavně pravidelné dávky Brufenu ničí žaludeční sliznici, způsobují žaludeční vředy a ohrožují střeva.
Odhaduje se, že je u nás půl milionu lidí, kteří to s Ibalginem a dalšími nesteroidními antirevmatiky přehánějí. Dle údajů ze Spojených států, kde pojišťovny víc než u nás pátrají po tom, proč někomu třeba praskl vřed, nastávají komplikace až u 12% těchto chronických uživatelů.

Lékaři, kteří na všechno předepisují Ibalgin, aniž by řešili příčiny bolesti, tak svým kolegům pouze generují pacienty. Ibalgin nejčastěji předepisují revmatologové. Podle jedné anglické studie je ale ve výsledku dražší léčba komplikací způsobených nadužíváním, než samotného revmatického onemocnění.

Nekombinovat s aspirinem
Růžové tabletky nejsou zátěží jen pro střeva, žaludek, slinivku, játra nebo ledviny. Jejich nadměrné užívání zvyšuje také riziko infarktu. Podle studie otištěné v odborném časopise British Medical Journal dokonce až o 50 % !. Představují riziko i při vysokém tlaku, jelikož snižují účinky antihypertenzních léků. Z dalších studií také vyplynulo, že lidé, kteří trpí srdečně-cévními chorobami, by v žádném případě neměli kombinovat Ibuprofen a aspirin. Až 9x se tak u nich zvyšuje riziko infarktu a mrtvice.


A přeci jen jedno praktické využití na závěr:
Brufen lze využít také jako "podpalovač" :).

ibalgn podpalovačVezměte pilulku Ibalginu, opatrně ji oloupejte ibalgin podpalovačod růžového povrchu. Zůstane Vám tedy pouze bílá pilulka, nebo to co z ní zanechá Váš um a nůž. Najděte si tenkou větvičku, tu na jednom konci trochu na středu nařízněte. Stačí tak akorát, aby se do vzniklého rozštěpu dal zasadit ten oloupaný Ibalgin / také lze použít jako lihové kostky přímo v ohništi. Ibalgin sám od sebe nezačne hořet, slouží jen k tomu, že když je málo sirek či prázdný zapalovač, zapálí se a hoří lépe a déle než sirka.Vy tedy máte větší šanci zapálit oheň a nemusíte vypotřebovat posledních pár sirek, nebo skoro prázdný zapalovač. Hodně štěstí :)

(Zdroj:  http://svet-dobrodruhu.webnode.cz/news/ibalgin-jako-podpalovac/)

Tato verze použití Ibalginu zdá se být poněkud bezpečnější, než vnitřní užívání.

Závěrečné doporučení - Ibalgin, Brufen a další - jen jako pohotovost a HLEDAT ŘEŠENÍ PŘÍČINY.